CHP ve MHP’nin 2014’teki çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 10 yıl sonra ilk kez konuştu

2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve Mhp‘nin çatı adayı olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, sessizliğini 10 yıl sonra bozarak adaylık sürecini anlattı.

“TÜRKİYE’YE DÖNDÜK, ‘ÇATI ADAY’ FİKRİ ÇIKTI ORTAYA”

“Ekmek için Ekmeleddin” sloganıyla girdiği seçim için teklifin Mhp‘den geldiğini, ‘Çatı aday’ projesinin mimarının da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu ifade eden İhsanoğlu, “2014’ün başında Türkiye’ye döndük. Ve Türkiye’ye dönerken ben artık gerek içeride gerek dışarıda kültür hayatına birtakım katkılar yapma, eserler yazma niyetindeydim. Tekrar herhangi bir görev alma niyetim yoktu. Ama benim ismim 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar arasında geçmişti. Siz onu biliyor musunuz? İşte biz Türkiye’ye dönük, yerleşmeye çalışıyoruz. Bu ‘çatı aday’ fikri çıktı ortaya.”

“TEK BAŞINA MHP’NİN TEKLİFİ OLSAYDI TEK PARTİNİN OYLARI BELLİ”

“NASIL İNİSİYATİF ALINDIĞI HUSUSUNDA AYRINTIYA SAHİP DEĞİLİM”

“Yani aslında bu işin mimari Devlet Bahçeli’ydi, öyle mi?” sorusuna ise İhsanoğlu, “Evet, benim gördüğüm prizmadan böyle. Oysa bazıları sanıyor ki sizi ‘çatı aday’ olarak gösterme fikri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan çıktı. Şimdi, çatı adayı olarak gösterme konusunda iki taraf arasında nasıl inisiyatif alındığı hususunda ayrıntıya sahip değilim” dedi.

“ZAMANIMIZ ÇOK DARDI VE ELİMİZDEKİ İMKANLAR OLDUKÇA AZDI”

Adaylığı üzerinden eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hedef alınmasının kendisini rahatsız edip etmediği sorulan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği yanıtta “Evet bunun farkındayım, bu şüphesiz en azından nezaketsizliktir ve kadirşinaslıkla alakası yoktur. Fakat gördüğüm kadarıyla bu eleştiriler partinin ana akım görüşleri içinde olmayıp, birtakım dar kliklerin yıpratma çabalarıydı. Çünkü Kemal Bey, partiyi toplumun farklı kesimlerine de açmaya çalışıyordu. Bakınız 11 Ağustos 2014 günü seçim yapıldı, değil mi? Zamanımız çok dardı ve elimizde çok az imkanlar vardı. Hazırlığımız yoktu. Buna rağmen 12 parti destekledi bizi. Gayet nezih ve haysiyetli bir kampanya yürüttük. Nezaket ve haysiyet dışı hiçbir davranışta bulunmadık. Seçim yapıldı, akşam neticeler ortaya çıkmaya başladı. Büyük şehirlerin durumu da belli olunca ben arkadaşlara, “Artık netice belli oldu, biz kazanan sayın Erdoğan’ı tebrik edelim” dedim. Ve yaptığım basın açıklamasında kendisini tebrik ettim. Ayrıca bu açıklamada hakkımızda “Yüzde 10 bile alamaz” diyenlere rağmen yüzde 40’a yaklaşan oy aldığımızın altını çizdim. Ertesi gün eve gelen gazetecilere; “Ben dün söyleyeceğimi söyledim, bundan sonra laf bitti” dedim. 12 Ağustos’taki son beyanatım budur; bende laf bitti. Ve ben o günden bugüne hiçbir siyasi konuya girmiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir